NAME_XXX Wiki
Advertisement

Повернутися до розділу "Перетворення Лоренца".

Перетворення для тривимірного випадку[]

Якщо узагальнити перетворення Лоренца на випадок тривимірного простору, причому , то вигляд зміниться до

.

Використовуючи міркування, наведені у попередньому підрозділі, можна дійти висновку, що при співпаданні початку координат при початку відліку функції звя'зку координат при переході між ІСВ набудуть вигляду

.

Нехай далі для першої рівності розглядається точка , а для другої - (знову ж таки, через умову однорідності простору-часу загальність функцій через вибір особливих значень координат не зменшується). Тоді рівності

повинні виконуватись для будь-яких . Це означає, що

,

а отже, набуде вигляду

.

причому як наслідок рівноправності координат відносно умови .

Отримані рівності зв'язку штрихованих і нештрихованих координат можна спростити, використавши принцип рівноправності ІСВ. Оскільки ІСВ рівноправні, то відносна зміна повинна бути рівна , звідки . Обирається варіант , оскільки при формальний перехід від одної ІСВ до такої ж самої призводив би до інверсії вісей.

Отже, . Таким чином, при русі по осі компоненти не змішуються одна з одною, а також - з , і перетворюються окремо. Це означає також, що коефіцієнти при у виразах для рівні нулю. З цього, накінець, слідує, що за описаних вище умов

.

Перетворення для радіс-вектора[]

У довільному випадку, коли радіус-вектор не співнапрямлений з вектором відносної швидкості двох ІСВ, можна отримати більш загальний вигляд перетворень Лоренца, розклавши радіус-вектор на вектор, що паралельний вектору відносної швидкості, та вектор, що перпендикулярний вектору відносної швидкості. Тоді, використовуючи те, що, як слідує з минулого пункту, ортогональні по відношенню до вектора відносної швидкості компоненти радіус-вектора переходять самі у себе, можна отримати:

,

і

,

,

які є перетвореннями Лоренца для радіус-вектора.

Геометричний зміст перетворень Лоренца. Інтервал[]

З отриманих перетворень Лоренца елементарно вивести інваріантність величини

,

яка називається інтервалом (звичайно, його можна записати і у вигляді нескінченно малих приростів).

Для доведення достатньо розписати праву частину у явному вигляді, використовуючи перетворення Лоренца:

.

Інтервал має зміст відстані між подіями у чотиривимірному просторі-часі. Знак інтервала визначає тип цієї відстані.

Якщо дві події причинно пов'язані, то, приймаючи швидкість розповсюдження "події" рівною , можна записати вираз для інтервалу наступним чином:

,

тобто, квадрат інтервалу завжди додатній. Відповідний інтервал називають часоподібним. Отриманий вираз є квадратом власного часу "події", який є інваріантним відносно будь-якої ІСВ (поняття власного часу тісно пов'язано з принципом найменшої дії).

Якщо ж дана умова не виконується, то інтервал називають простороподібним, і він виражає умову роз'єднаності в просторі подій при їх причинній незалежності.

Інтервал , який є модулем 4-вектора, компонентами якого є просторові та часові координати - інваріант. При переході від однієї ІСВ до іншої інваріантом його залишають або паралельні переноси, або кручення базиса. Паралельні переноси лише зміщують початок координат, тому не є інтересними. Тоді залишаються лише кручення базиса, які у загальному вигляді при переході від ІСВ А до ІСВ А' можна представити так:

,

.

Звичайно, вирази залишають величину інтервалу інваріантною:

.

Отже, узагальнюючи написане, можна стверджувати, що з набору аксіом, які були використані при виведенні перетворень Лоренца, слідує, що ми живемо у локально псевдоевклідовому просторі розмірності , причому інтервал набуває також змісту довжини 4-векторів у такому просторі.

Advertisement